2016 Student & Faculty Awards

Posted: June 15th, 2016 by Derik Hertel

Once again, congratulations to our 2016 graduates! Below is a compilation of the student and faculty awards presented at Geisel this year.

GEISEL STUDENT AND FACULTY AWARDS 2016:

THE DEAN’S MEDAL
J. Aaron Barnes

THE GOOD PHYSICIAN AWARD
Jessica T. Rush

FREDERIC P. LORD AWARD IN ANATOMY
Rebecca Wang

DEPARTMENT OF ANESTHESIOLOGY OUTSTANDING GRADUATING STUDENT AWARD
Kelly K. Everhart

DEPARTMENT OF MEDICINE PAUL GERBER STUDENT AWARD
Shelsey J. Weinstein

BARRY D. SMITH, MD, AWARD
FOR EXCELLENCE IN OBSTETRICS & GYNECOLOGY
Asha B. McClurg

THE SAUL BLATMAN AWARD FOR EXCELLENCE IN MATERNAL AND CHILD HEALTH:
Excellence in Obstetrics & Gynecology and Excellence in Pediatrics
Samantha H. Batman (OB/GYN
Wade N. Harrison (Pediatrics)

FREDDIE FU ORTHOPAEDIC SURGERY MEDICAL STUDENT AWARD
Inyang Jr Udo-Inyang

NEW HAMPSHIRE PEDIATRIC SOCIETY AWARD
Asha C. Leichtman

DEPARTMENT OF PSYCHIATRY AWARD FOR EXCELLENCE IN CLINICAL PSYCHIATRY
Alexandra K.Audu

HARTE C. CROW AWARD IN RADIOLOGY
Jisoo Kim

ARTHUR NAITOVE SURGICAL SCHOLAR AWARD
J. Aaron Barnes

DIVERSITY VISIONARY AWARD
Jesus T. Iniguez

GLASGOW-RUBIN CITATION FOR ACADEMIC ACHIEVEMENT
Katerina L. Byanova
Johanna G. Cobb
Kelly K. Everhart
Cynthia K. Hahn
Kristine E. Torres-Lockhart

JULIAN AND MELBA JARRETT MEMORIAL PRIZE
Shreya Shrestha

MERCK MANUAL AWARDS
Ian D. Engler
Matthew J.Wesley

PAYSON-WILSON-HAMPERS MD/MBA SCHOLARS AWARD
Ayobami Olufadeji

JOHN F. RADEBAUGH COMMUNITY SERVICE AWARD
Mengyi Zha

JOHN AND SOPHIA ZASLOW PRIZE
Emily C. Atwood

THE S. MARSH TENNEY RESEARCH AWARD
Spencer L. James

DOUGLAS P. ZIPES, MD, RESEARCH PRIZE IN MEDICINE
Ilton M. Cubero Salazar

EVERETT KOOP, MD, COURAGE AWARD STUDENT RECIPIENT
Shreya Shrestha

EVERETT KOOP, MD, COURAGE AWARD FACULTY RECIPIENTS
Ellen Prior, RN, MS, C-TTS
Susanne E. Tanski, MPH, MD

THE LEONARD TOW HUMANISM IN MEDICINE AWARD STUDENT RECIPIENT PRESENTED BY THE ARNOLD P. GOLD FOUNDATION
Jessica T. Rush

THE LEONARD TOW HUMANISM IN MEDICINE AWARD FACULTY RECIPIENT PRESENTED BY THE ARNOLD P. GOLD FOUNDATION
Roshini Pinto-Powell, MD,
Associate Professor of Medicine

DARTMOUTH-MOSENTHAL SURGICAL SOCIETY INDUCTEES
Aaron Barnes
Ian D. Engler
Fady Ghali
Vignesh Raman
Charis F. Ripley-Hager
Bryan J. Pyfer

DARTMOUTH-MOSENTHAL SURGICAL SOCIETY FELLOW
Thomas A. Colacchio, MD, Associate Professor of Surgery

ROLF C. SYVERTSEN FELLOW
Cynthia K. Hahn

ROLF C. SYVERTSEN SCHOLARS
Emily C. Atwood
Katerina L. Byanova
Wade N. Harrison
Bryan J. Pyfer
Aaron J. Steen

THE DEAN’S LEADERSHIP AWARD
Ian D. Engler

THE NEW HAMPSHIRE ACADEMY OF FAMILY PHYSICIANS AWARD FOR THE PROMISE OF EXCELLENCE IN FAMILY MEDICINE
Rachel A. La Rocca

TEACHING AWARDS & HONOREES

THOMAS P. ALMY HOUSESTAFF TEACHING AWARD
Marshall Ward, MD, Internal Medicine

BASIC SCIENCE TEACHING AWARD
Virginia T. Lyons, PhD, Associate Professor of Medical Education

CLINICAL SCIENCE TEACHING AWARD
Matthew S. Duncan, MD, Assistant Professor of Psychiatry

ANN J. DAVIS FACULTY AWARD
Matthew S. Duncan, MD, Assistant Professor of Psychiatry

JOSEPH F. O’DONNELL FACULTY AWARD
Joseph F. O’Donnell, MD,
Professor of Medicine and of Psychiatry

DEPARTMENTAL CLERKSHIP AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO GEISEL STUDENT LEARNING
Dept. of Community & Family Medicine:
Christopher LaRocca, MD

Department of Medicine
Inpatient: Jason Kelley, MD
GAM: Adam Schwarz, MD

Department of Neurology
Vijay Thadani, MD

Department of Obstetrics and Gynecology
Karen Bradley, MD

Department of Pediatrics
Inpatient: Kristie Manning, MD
Outpatient: Jan Gorton, MD

Department of Psychiatry
Rebecca Neal, MD

Department of Surgery
Brent White, MD

ACKNOWLEDGMENT OF HONORS & AWARDS RECOGNIZED PREVIOUSLY

GLOBAL HEALTH FELLOWS
James Strickler Global Health Clinical Care Fellow
Bariituu I.Adam
Mengyi Zha

Ford von Reyn Global Health Research Fellow
Samantha H. Batman

RURAL HEALTH SCHOLAR AWARDS
Manisha Apte
Joseph X. Canarie
Amy M. Chabitnoy
Bridget M. Curley
Kelly K. Everhart
Rachel A. La Rocca
Jessica T. Rush
Shreya Shrestha

URBAN HEALTH SCHOLAR AWARDS
Emily C. Atwood
Evelyn E. Bae
Wade N. Harrison,
Asha C. Leichtman
Asha B. McClurg
Inyang Jr Udo-Inyang

 

GRADUATE STUDIES AWARDS:

THE JOHN W. STROHBEHN AWARD FOR EXCELLENCE IN BIOMEDICAL RESEARCH
David Qian

 

THE DARTMOUTH INSTITUTE CLASS DAY AWARDS:

INTERNSHIP AWARDS
Jenn Bales
Daniela Agusti
Dan Hatcher

CAPSTONE AWARDS
Eric Giles
Joelle Jung
Dipak Ramkumar
Ryan Svoboda
Salman Hussain                

THE DARTMOUTH INSTITUTE LEADERSHIP AWARDS
Jenn Bales
Jared Rhoads

HENRY MASTERS AWARD
Catherine Saunders

MBA/MPH AWARD
Eric Giles

 

 

 

Comments are closed.

Copyright © 2017 Trustees of Dartmouth College